Presidenti francez optimist për fundin e krizës - Bota Sot
Presidenti francez optimist për fundin e krizës

Ekonomi

E diel, 28 gusht 2016

Presidenti francez optimist për fundin e krizës

Më: 17 tetor 2012 Në ora: 19:39

Presidenti francez, François Hollande deklaroi se fundi i krizës së borxheve është shumë afër. Në një intervistë për gazetën Le Monde, por edhe pesë gazeta tjera evropiane, Hollande tha se liderët e BE-së kanë vendosur themelet për rikuperim, duke u obliguar në samitin e qershorit se do të ulin deficitet dhe nivelet e borxheve.

“Sa i përket daljes nga kriza e borxheve jemi afër, shumë afër”, tha Hollande, duke theksuar se fillimisht kjo ka të bëjë me zgjidhjen e çështjes së Greqisë, e cila bëri përpjekje të mëdha dhe tash kërkon garanci që do të mbetet në eurozonë”.

Hollande po ashtu shtoi se Bashkimi Evropian duhet të sigurojë që edhe shtetet e tjera anëtare, që ndërmorën masa të ashpra të kursimeve për të reformuar financat e veta, duhet të shpërblehen me shkallë më të ulëta të kamatave.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test