BE-ja vendosi të mos gjobisë Spanjën dhe Portugalinë mbi deficitin e tyre - Bota Sot
BE-ja vendosi të mos gjobisë Spanjën dhe Portugalinë mbi deficitin e tyre

Evropë

E diel, 19 nëntor 2017

BE-ja vendosi të mos gjobisë Spanjën dhe Portugalinë mbi deficitin e tyre

Më: 9 gusht 2016 Në ora: 11:54
Ilustrim

Spanja dhe Portugalia nuk do të gjobiten pavarësisht se nuk arritën të ulin deficitin e tyre publik, deklaruan sot anëtarët e BE-së, duke marrë në konsideratë situatën në ty dyja vendet.

Dy rastet kanë lënë Bashkimin Evropian në një situatë të vështirë mes kredibilitetit për aplikimin e masave buxhetore dhe garantimin që veprimet e tij të mos dëmtojnë rimëkëmbjen e brishtë ekonomike të bllokut, që pritet të goditet nga planet britanike për t’u larguar nga BE-ja.

Sipas rregullave të BE-së, vendet anëtare duhet të limitojnë deficitin e tyre në tre për qind të Produktit të Brendshëm Bruto (PBB).

Anëtarët që nuk i përmbushin detyrimet mbi deficitin mund të gjobiten deri në 0,2 për qind të PBB-së së tyre, që në rastin e Spanjës do të përkonte me më shumë se dy miliardë euro ndërsa për Portugalinë afërsisht 200 milionë euro, sipas Komisionit Evropian.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test