Raportuesja në BE për Turqinë kërkon pezullimin e integrimit së Turqisë - Bota Sot
Raportuesja në BE për Turqinë kërkon pezullimin e integrimit së Turqisë

Evropë

E hënë, 15 tetor 2018

Raportuesja në BE për Turqinë kërkon pezullimin e integrimit së Turqisë

Më: 5 nëntor 2016 Në ora: 11:44
Kati Piri

Raportuesja në Bashkimin Evropian (BE) për Turqinë, Kati Piri i ka bërë thirrje BE'së që të ngrijë procesin e integrimit të Turqisë. Sipas saj, arrestimet e deputetëve opozitare në Turqi janë të pakontestueshme.

Piri në prenocimin e saj për radion e Hollandës ka nënvizuar se Turqia me këto veprime ka kaluar vijën e kuqe dhe duhet një reagim nga BE.

Ditën e kaluar është arrestuar Kryetari i Partisë Demokratike Popullore Selattin Demirtas sëbashku me 11 deputetët e tij. Kjo parti ishte në opozitë dhe njihet si parti që vjen nga radhët e popullatës Kurde. Kohët e fundit nga radhët e kësaj partie u arrestua edhe kryetarja e komunës Dierbakir, komunë kjo e populluar nga përkatësia kurde.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test