BE-ja kërkon që Londra të paguajë faturat e saj në euro - Bota Sot
BE-ja kërkon që Londra të paguajë faturat e saj në euro

Evropë

E diel, 22 prill 2018

BE-ja kërkon që Londra të paguajë faturat e saj në euro

Më: 21 prill 2017 Në ora: 09:26
Ilustrim

BE-ja kërkon që shuma që Britania e Madhe duhet të paguajë për të dalë të përcaktohet në euro, për t’u mbrojtur nga luahtjet e sterlinës britanike, sipas një dokumenti të Komisionit Evropian.

“Një tërheqje e udhëruar e BM-së nga Unioni kërkon që të përcaktohen detyrimet financiare që duhet të respektohen para tërheqjes”, shkruhet në këtë dokument të Komisionit.

“Këto detyrime duhet të përcaktohen në euro dhe pagimet mund të jenë objekt i një afati kohor të ndarë në disa vite”, thuhet në tekstin e publikuar sot nga “Politico.eu”.

Krerët e 27 vendeve anëtare duhet të miratojnë më 29 prill, gjatë një mbledhje në Bruksel, orientimet për negociatat me Londrën.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test