Suedia heq dorë nga Aktakuza ndaj Julian Assange - Bota Sot
Suedia heq dorë nga Aktakuza ndaj Julian Assange

Evropë

E diel, 25 qershor 2017

Suedia heq dorë nga Aktakuza ndaj Julian Assange

Më: 19 maj 2017 Në ora: 11:48
Julian Assange

Kryeprokurorja e Sudeisë, Marianne Ny, thotë se e ka hedhur poshtë hetimin lidhur me akuzat për dhunim kundër themeluesit të faqes në Internet, WikiLeaks, Julian Assange.

Assange, 45 vjeçar, ka gjetur strehim në Ambasadën e Ekuadorit në Londër prej vitit 2012, pasi ai iu shmang pagesës së shumës financiare të caktuar nga gjykata, për ta evituar esktradimin në Suedi.

Megjithatë, policia e Londrës ka njoftuar se pas shpalljes së autoriteteve të Suedisë, Assange ende do të arrestohej, nëse largohet nga kompleski i ambasadës, për shkak se fletarresti është ende i vlefshëm.

Policia “është e obliguar ta ekzekutoj fletarrestin nëse ai largohet nga ambasada”, ka kumtuar policia e Londrës.

Themeluesi i WikiLeaks-it, Julian Assange, i cili i ka hedhur poshtë akuzat për dhunim, ka shprehur shqetësim se Suedia do të mund ta ekstradonte në Shtetet e Bashkuara, ku ai mund të ballafaqohet me sistemin e drejtësisë për shkak të rrjedhjes së qindra mijëra dokumenteve sekrete diplomatike dhe ushtarake të Shteteve të Bashkuara.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test