Vulin: Derisa Vuçiq të jetë president, Serbia nuk bëhet anëtare e NATO-s - Bota Sot
Vulin: Derisa Vuçiq të jetë president, Serbia nuk bëhet anëtare e NATO-s

Evropë

E hënë, 23 korrik 2018

Vulin: Derisa Vuçiq të jetë president, Serbia nuk bëhet anëtare e NATO-s

Më: 13 gusht 2017 Në ora: 10:51
Aleksandar Vulin

Ministri i mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, i ka thënë ministrit të mbrojtjes së Rusisë, Sergei Shoigu, se pozicioni parimor i Serbisë është se edhe më tutje do të mbetet ushtarakisht neutrale, ka raportuar mbrëmë media serbe.

Vulin, që gjendet në vizitë dyditëshe në Rusi, ka biseduar me kolegun rus për bashkëpunim në fushën e mbrojtjes dhe të industrisë ushtarake, në një bazë të armatës afër Moskës.

“Derisa Vuçiq të jetë komandant suprem i ushtrisë dhe president i Republikës së Serbisë, e unë ministër i mbrojtjes, Serbia nuk do të jetë anëtare e NATO-s, e asnjë aleance ushtarake, sikur që nuk do të imponojmë sanksione ndaj Federatës Ruse”, tha Vulin.

Mëtutje ai ka theksuar se aeroplanët luftrakë rusë të tipit, MIG, arrijnë në Serbi sipas planit, deri në fund të këtij viti.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test