Merkel në kërkim të partnerëve të koalicionit - Bota Sot
Merkel në kërkim të partnerëve të koalicionit

Evropë

E diel, 15 korrik 2018

Merkel në kërkim të partnerëve të koalicionit

Më: 25 shtator 2017 Në ora: 10:50
Kancelarja gjermane, Angela Merkel

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, është në kërkim të partnerëve të mundshëm të koalicionit, një ditë pasi blloku i saj demokristian shënoi mbështetje më të dobët sesa pritej në zgjedhjet kombëtare.

Votimet po ashtu sollën në Parlament partinë anti-islamike të ekstremit të djathtë, Alternativa pë Gjermaninë - për herë të parë në më shumë se 50 vjet.

Partia e Social-Demokratëve, partnere e Merkelit qysh në vitin 2013, ka thënë se do të shkojë në opozitë për shkak të humbjes së madhe në zgjedhje.

Kjo ka bërë që Merkel dhe aleatët e saj të shqyrtojnë mundësinë e një koalicioni trepartiak, me Demokratët e Lirë dhe Partinë e Gjelbër.

Në një parlament të ndarë në gjashtë parti, procesi i formimit të qeverisë së koalicionit mund të zgjasë disa muaj.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test