“Calderon” drejt shembjes, stolat për tifozët - Bota Sot
“Calderon” drejt shembjes, stolat për tifozët

Futboll

E shtunë, 23 qershor 2018

“Calderon” drejt shembjes, stolat për tifozët

Më: 20 maj 2017 Në ora: 01:42
Calderon

Stadiumi i Atleticos së Madridit, Vincente Calderon, do të pushojë se ekzistuari pas 50 vitesh aktivitet. I përuruar në vitin e largët 1966, imbianti i Los Colchoneros do të qëndrojë në këmbë deri në fund të vitit, ndërsa pas përfundimit të sezonit nuk do të jetë funksional për ndeshjet e Atleticos, që shumë shpejt do të ketë impiantin e ri Wanda Metropolitana.

Drejtuesit e klubit kanë marrë një vendim mjaft interesant për të kënaqur tifozët fanatikë apo atë që cdo vit abonohen për të ndjekur në cdo ndeshje brenda idhujt e tyre. Secili tifoz do të ketë të drejtë që ta marrë në shtëpi ndenjësen ku ka qëndruar prej vitesh për të ndjekur pasionin e tij. Sigurisht që të abonuarit duhet të bëjnë një këkesë zyrtare në klub, për t’iu dhëmë kjo mundësi. Ky vendim ka qëllim të dyfishtë. E para për të vlerësuar mbështetjen historike të Los Colchoneros, dhe e dyta për të evituar aktet vandale, që u panë që pas ndeshjes së kthimit të Championsit në derbi me Realin e Madridit, ku shumë tifozë shkulën ndenjëset duke i marrë me vete. E duke parë që ky impiant do të qëndrojë edhe për pak kohë në jetë, duhen marrë masat që të mos shkulën në mënyrë të pakontrolluar ndenjëset. Ndeshja e fundit zyrtare e Atletcos në Vicente Calderonb do të jetë me Bilbaon këtë të dielë, ndërsa më 27 maj do të zhvillohet finalja e Kupës së Mbretit Alaves – Barcelona, ndërsa një ditë më pas do të zhvillohet një festë lamtumirë për këtë stadium me legjendat e së shkuarës të Atleticos. Deri në fund të vitit mund të zhvillohet të tjera aktivitete artistike para se të nisë shembja e e këtij impianti 50-vjecar. Vetë klubi madrilen i ka sqaruar të gjithë tifozët se ata që dëshirojnë ndenjëset e tyre mund të bëjnë një kerkesë dhe në fund të vitit mund ta marrin si kujtim nga Vicente Calderon, para se të nisë shembja.

 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test