Mustafi standard, Gjermania me vështirësi e mposhti Australinë - Bota Sot
Mustafi standard, Gjermania me vështirësi e mposhti Australinë

Futboll

E premte, 23 qershor 2017

Mustafi standard, Gjermania me vështirësi e mposhti Australinë

Nga: Kemajl Goca Më: 19 qershor 2017 Në ora: 18:55
Gjermania i gëzohet fitores

Kampioni i botës, Gjermania, me mund të madh e mposhti me rezultat 3:2 Australinë, në ndeshjen e parë të grupit B të Kupës së Konfederatave, që po zhvillohet në Rusi. Ndeshja ndërmjet Gjermanisë dhe Australisë, u karakterizua me pesë gola në sfidën që u zhvillua në stadiumin “Fisht Olympic” në Sochi.  Në minutën e 5-të, Gjermania organizoi një veprim të shpejt, kur Lars Stindl nga rreth 12 metra me një gjuajtje të fortë shënoi për epërsinë, 0:1. Katër minuta pa përfunduar periudha e parë e lojës, Tom Rogic nga rreth 16 metra me gjuajtje të fortë befasoi portierin gjerman, 1:1.

Në minutën e 44-të, Julian Draxler ka qenë i pagabueshëm nga penalltia, duke kaluar në epërsi (1:2) Gjermaninë.  Në minutën e 3-të të pjesë së dytë, mbrojtja australiane nuk reagoi si duhet dhe Leon Goretzka nga afërsia me goditje të fortë thelloi epërsinë në 1:3. Australianët nuk u dorëzuan, por shënuan edhe një gol.  Në minutën e 56-të, Tomi Juriç, shfrytëzoi një tollovi brenda 16-shit, por jo edhe reagimin e duhur të portierit, Leno dhe rezultati u ngushtua në 2:3. Gjermania startoi me fitore, duke tubuar tri pikë, por mbetet pas Kilit që ka goldalimin më të mirë. Mbrojtësi shqiptar, Shkodran Mustafi u paraqit standard për Gjermanisë, duke dhënë maksimumin në këtë fitore me mjaft mund. Me 22 qershor, në xhiron e dytë, Kameruni ndeshet me Australinë (17.00) dhe Gjermania sfidohet nga Kili (20.00).

Australia-Gjermania      2:3

Stadiumi “Olympiastadion”, Sochi.

Shikues: 28000.

Gjyqtar:  Mark Geiger (SHBA).

Shënues: Rogic (41’), Juriç (56’) – Stindl (5’), Draxler (44’-nga penalltia), Goretzka (48’).

Kartonat e verdhë: Sainsbury – Goretzka.

Australia: Ryan, Degenek, Sainsbury, Wright, Luongo (Kruse 46’), Milligan, Mooy, Rogic (Troisi 71’), Leckie, Behich dhe Juriç (Cahill 87’).

Gjermania: Leno, Kimmich, Mustafi, Rüdiger, Brandt (Sule 63’), Rudy, Hector, Goretzka, Draxler, Wagner (Ti. Werner 58’) dhe Stindl (Can 78’).       

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test