Shkëndija barazoi në sfidën e parë

Më: 14 shtator 2017 Në ora: 10:30

Barazimi 1:1 në ndeshjen e parë të 1/8 së finales së Kupës së Maqedonisë në transfertën me Rabotniçkin. Shkëndija dominoi, avancoi me anë të Ibraimit, mirëpo rastet e humbura në fund u ndëshkuan nga vendasit që barazuan me anë të Duranskit. Ndeshja e kthimit luhet më 18 tetor në Tetovë.

Edhe pse bëhej fjalë për ndeshje të Kupës ku do të luhen dy takime, Shkëndija shpejt vendosi autoritet në terren dhe pas vetëm 7-të minutave lojë krijoi dy mundësi të mira shënimi me anë të Hasanit. Fillimisht në minutën e 2-të pas aksionit të Alimit dhe Ibraimit, kapiteni nuk gjeti portën, ndërsa pak më vonë goditja e tij me kokë shkoi skaj shtyllës.

Shkëndija vazhdoi të jetë më krijuese dhe në minutën e 21 Ibraimi kishte tentimin e rradhës pasi depërtoi në zonë, mirëpo pa gjetur kuadratin. Vendasit nuk gjenin mënyrë për të vendosur baraspeshë në teren, pasi djemtë me fanella të bardha (Shkëndija luajti me fanellën e dytë, pasi vendasit ishin me të kuqe) dominonin në mbajtjen e topit dhe si pasojë vazhdimisht ishin ekipi më i rrezikshëm.

Pas gjysmë orë lojë Alimi kishte dy tentime të forta që nuk gjetën portën, mirëpo dominimi gjithsesi do të sillte ndryshimin pasi Emini në të 38-ën do të ndalej me faul në zonë nga Sadiki. Ibraimi goditi saktë nga penaltia, duke sjellë epërsi 0:1. Deri në fund të pjesës së parë Shkëndija kishte edhe një aksion të bukur kur Çelikoviç asistoi për Eminin, mirëpo goditja e këtij të fundit shkoi pak skaj portës.

Rabotniçki goditjen e parë në kornizën e portës së Shkëndijës e solli në minutën e 51, mirëpo Zahov kontrollon tentimin e Ilievit. Pak më vonë Stejpanoviq godet bukur nga gjuajtja e lirë, mirëpo topi ndalet traversë. Shkëndija shpejt riktheu dominimin dhe në minutën e 68-të Hasani lëshoi një të djathtë të fortë që fluturoi mbi traversë. Hasani dhe Todorovski humbën edhe nga një mundësi, që shpejt u ndëshkuan në anën tjetër me gol të barazimit nga vendasit. Stejpanoviq harkon para portës, mbrojtja nuk reagon si duhet, ndërsa Duranski me kokë barazon në 1:1. Deri në fund të ndeshjes nuk pati ndryshim, kështu që gjithçka rreth ekipit që do të vazhdojë garat në Kupën e Maqedonisë do të vendoset në ndeshjen e dytë në Tetovë më 18 tetor.

Rabotniçki-Shkëndija 1:1 (0:1)