Pa zbardhjen e vrasjeve politike në Kosovë do të sundojë krimi - Bota Sot
Pa zbardhjen e vrasjeve politike në Kosovë do të sundojë krimi

Kosova

E shtunë, 27 gusht 2016

Pa zbardhjen e vrasjeve politike në Kosovë do të sundojë krimi

Më: 23 shtator 2012 Në ora: 18:23

“Sipas tij, vrasësi i Ahmet Krasniqit tashme dihet. Ai është një ish truprojë e tij”, thotë Ramabaja.

Askush në Kosovë ende nuk ka marrë guximin kërkimit të zbardhjes së vrasjeve. Për herë të parë në historinë e re të shqiptarëve ka pasur një numër aq të madh të vrasjeve ndërshqiptare për qëllime politike, sa që vlerësohet se kjo pjesë e historisë do të mbetet njolla më e zezë. Nuk ka njohur historia shqiptare asnjëherë në të shkuarën, që në momentin që shqiptarët po përplaseshin me jetë a vdekje me okupatorin serb, njërës nga palët shqiptare luftuese me serbët, t‘i dilte koha, jo për qërim hesapesh, por të vriste për t’ia hapur rrugën pushtetit në të ardhmen. Fatkeqësisht kjo ndodhi gjatë luftës së fundit dhe në vitet e para pas çlirimit, kur i ashtuquajturi tabori politik i dalë nga lufta, kërcënonte, rrihte dhe vriste, taborin politik paqësor. Por, ky tabor nuk ishte paqësor siç identifikohet, ky ishte pikërisht organizatori i luftës institucionale, i cili i solli Kosovës sukseset më të mëdha të luftës, me thyerjen e kufirit në Koshare.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të hënën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test