Papua New Guinea ka njohur zyrtarisht Kosovën - Bota Sot
Papua New Guinea ka njohur zyrtarisht Kosovën

Kosova

E premte, 29 korrik 2016

Papua New Guinea ka njohur zyrtarisht Kosovën

Më: 3 tetor 2012 Në ora: 11:53

MPJ e Kosovës është njoftuar zyrtarisht nga kryeministri Peter O'Neill se Papua New Guinea e ka njohur pavarësinë e Republikës së Kosovës.
Republika e Kosovës ka fituar një njohje të re. Këtë njohje e ka shpallur kryeministri i Papua New Guinea dhe është konfirmuar nga Ministria e Jashtme e Kosovës.
Ministria e Jashtme e Kosovës ka marrë njoftimin zyrtar për njohje nga ky shtet.
„Ne sot jemi informuar zyrtarisht, përmes Ambasadës sonë në Tokoi se Qeveria e Papua New Guinea ka marr vendim për të njohur pavarësinë e Kosovës. Kryeministri i këtij shteti, Peter O'Neill këtë vendim tashmë e ka bërë publik. Ne shumë shpejt do të lidhim marrëdhënie diplomatike me këtë shtet“, ka thënë Artan Behrami, këshilltar i ministrit Enver Hoxhaj.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Çfarë tenton të arrijë Thaçi me përuljen që bëri para lapidarit të serbëve në Grackë të Lipjanit?

    Kërkon të “blejë" paqe me Serbinë

    Të heqë akuzat që janë përfolur ndaj tij

    Të mohoj gjenocidin serbë në Kosovë

    Të duket i mirë para ndërkombëtarëve

    Shiko rezultatet
test