Papua New Guinea ka njohur zyrtarisht Kosovën - Bota Sot
Papua New Guinea ka njohur zyrtarisht Kosovën

Kosova

E martë, 30 gusht 2016

Papua New Guinea ka njohur zyrtarisht Kosovën

Më: 3 tetor 2012 Në ora: 11:53

MPJ e Kosovës është njoftuar zyrtarisht nga kryeministri Peter O'Neill se Papua New Guinea e ka njohur pavarësinë e Republikës së Kosovës.
Republika e Kosovës ka fituar një njohje të re. Këtë njohje e ka shpallur kryeministri i Papua New Guinea dhe është konfirmuar nga Ministria e Jashtme e Kosovës.
Ministria e Jashtme e Kosovës ka marrë njoftimin zyrtar për njohje nga ky shtet.
„Ne sot jemi informuar zyrtarisht, përmes Ambasadës sonë në Tokoi se Qeveria e Papua New Guinea ka marr vendim për të njohur pavarësinë e Kosovës. Kryeministri i këtij shteti, Peter O'Neill këtë vendim tashmë e ka bërë publik. Ne shumë shpejt do të lidhim marrëdhënie diplomatike me këtë shtet“, ka thënë Artan Behrami, këshilltar i ministrit Enver Hoxhaj.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test