Kryeministri bishtnon debatin për korrupsionin, opozita braktis Kuvendin - Bota Sot
Kryeministri bishtnon debatin për korrupsionin, opozita braktis Kuvendin

Kosova

E diel, 28 gusht 2016

Kryeministri bishtnon debatin për korrupsionin, opozita braktis Kuvendin

Më: 12 tetor 2012 Në ora: 17:43

Në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, me kërkesë të Grupit parlamentar të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, bërë që më datë 13 korrik 2012, ishte kërkuar zhvillimi i debatit mbi raportimin e gazetës investigative “Prepotr” në lidhje me shpërdorimin e parasë publike nga ana e Qeverisë së Kosovës. Mirëpo Qeveria e Kosovës e injoroi tërësisht Kuvendin dhe debatin duke mos u përfaqësuar në Kuvend. Duke qenë se prezenca e saj në lidhje me temën ishte e domosdoshme, Lëvizja VETËVENDOSJE! kërkoi shtyrjen e debatit për të hënën, ku duhet të marrë pjesë edhe kabineti qeveritar, me kërkesën që të jenë prezent veçanërisht Kryeministri, Ministri i Financave dhe ai i Zhvillimit ekonomik. Në mungesë të tyre debati nuk do të përmbushte qëllimin e mbikëqyrjes parlamentare që është detyrë e Kuvendit, të transparencës dhe të llogaridhënies. Kjo kërkesë u përkrah edhe nga grupet e tjera parlamentare LDK dhe AAK mirëpo u kundërshtua nga partitë e koalicionit. Në një situatë të tillë me daljen e grupeve parlamentare të opozitës u ndërpre seanca, thuhet në njoftimin e Vetëvendosjes. BS

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test