LDK mbajti mbledhjen e saj, u diskutua për idenë e bashkimit të spektrit të djathtë - Bota Sot
LDK mbajti mbledhjen e saj, u diskutua për idenë e bashkimit të spektrit të djathtë

Kosova

E premte, 26 gusht 2016

LDK mbajti mbledhjen e saj, u diskutua për idenë e bashkimit të spektrit të djathtë

Më: 12 tetor 2012 Në ora: 18:37

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës, sot pasdite, mbajti mbledhjen e saj të radhës. Në këtë mbledhje u diskutua për idenë e bashkimit të elektoratit dhe të spektrit të djashtë politik rreth Lidhjes Demokratike të Kosovës, si parti më e madhe e opozitës dhe e së djathtës në Kosovë.
Siç bëhet e ditur nga komunikata,është përkrah ideja e lidhjes rreth një platforme programore dhe elektorale, me qëllim të fitores në zgjdhejet e ardhshme dhe të krijimit të një Qeverie kredibile dhe të aftë për të punuar në interesin e të gjithë qytetarëve të Kosovës. Po ashtu, Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës edhe një herë rikonfirmon qëndrimin e kësaj partie lidhur me bisedimet me Serbinë. Lidhja Demokratike e Kosovës në pranim përkrah dialogun për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, si dy shtete sovrane dhe të barabarta, si dhe rolin e Bashkimit Evropian dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në këtë proces. LDK-ja nuk pranon asnjë lloj dialogu që do të kishte temë Statusin e Republikës së Kosovës apo rregullimin e brendshëm të saj. Lidhja Demokratike e Kosovës e konsideron qenësor ruajtjen e unitaritetit të institucioneve të saj dhe konfirmon angazhimin e saj në drejtim të shtrirjes dhe të funksionalizimit të institucioneve të Republikës së Kosovës në tërë territorin e saj.BS

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test