Luftë speciale kundër FARK-ut bën tradhtarët e Marrëveshjes së Osllos - Bota Sot
Luftë speciale kundër FARK-ut bën tradhtarët e Marrëveshjes së Osllos

Kosova

E enjte, 25 gusht 2016

Luftë speciale kundër FARK-ut bën tradhtarët e Marrëveshjes së Osllos

Më: 12 tetor 2012 Në ora: 18:58

Në fillim të marsit 1998 kolonel Ahmet Krasniqi pati takime edhe me personalitete dhe persona që përfaqësonin ose përfoleshin për faktorin ushtarak të Kosovës. Me ndihmën e veprimtarit të dalluar politik dhe ushtarakut Sali Çekaj të njohur në Kosovë dhe Diasporë, Hafiz Gagicës, kolonel Tahir Zemës e të tjerëve vihen lidhjet e para me eprorët shqiptarë në Perëndim. Duke ditur se Salih Çekaj është njëri ndër themeluesit e parë të njësive të para guerile të Republikës së Kosovës në Dukagjin, Ahmet Krasniqi takohet me të për ta biseduar çështjen e shkrirjes së grupit të tij ushtarak në FARK. Takimi u bë në Zvicër në fillim të muajit mars. Ministrinë e Mbrojtjes e përfaqësoi Ahmet Krasniqi dhe Hilmi Nebihu, ndërsa grupin ushtarak të Salih Çekajt e përfaqësonte vetë Salih Çekaj me Zenun Idrizin dhe Saim Tahirin. Pas shqyrtimit të shumë çështjeve ushtarake dhe politike, Salih Çekaj pa kurrfarë kushtesh e shkriu grupin e vet ushtarak në FARK dhe mori detyra për organizimin-funksionimin e Ministrisë së Mbrojtjes së bashku me Ministrin kol. Ahmet Krasniqin.
Vizioni i kolonel Ahmet Krasniqit dhe, pa modesti e themi edhe i yni, pra bashkëpunëtorëve të tij, ishte i qartë: 1. Të krijohet një ushtri e fortë kombëtare për çlirimin e trojeve të okupuara; 2….

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të shtunën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test