"Arkitekti" i PDK-së mban peng koalicionin PDK-AAK - Bota Sot
"Arkitekti" i PDK-së mban peng koalicionin PDK-AAK

Kosova

E enjte, 25 gusht 2016

"Arkitekti" i PDK-së mban peng koalicionin PDK-AAK

Më: 14 tetor 2012 Në ora: 18:17

Duket sikur trysnia që së fundi po e ushtrojnë ndaj Thaçit, Krasniqi e Limaj, burimin e ka tek fuqia e Veselit.
Një nga temat më të shumëpërfolura në javët e fundit, të cilën edhe ne e kemi trajtuar që në fillimet e saj, është ajo e zgjerimit të koalicionit aktual me Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), por a do të mund të ndodhë një koalicion i këtillë? Së fundi ne pamë që si thuhet popullorçe, t’i cakërrojnë gotat dy burra shtëpish të mëdha, ai i PDK-së, Hashim Thaçi që është kryeministër i Kosovës dhe tjetri i AAK-së, Daut Haradinaj, i cili ndonëse nuk është kryetar partie, por në mungesë të vëllait Ramushit, që ndodhet në proces gjyqësor në Hagë, luan rolin e zotit të shtëpisë edhe pse këtë e bën nën hije, por aq fuqishëm është eksponuar gjatë gjithë viteve që ka munguar i vëllai në krye të AAK-së, sa është e plotfuqishme ajo që mendohet në opinion, se ai është kryetari nën hije i partisë. Në fakt edhe gjatë mungesave të Ramushit në vitet e mëhershme Dauti kishte treguar prirje të fuqishme për një koalicion me PDK-në, por që në atë kohë thuhej se ishte Ramushi, i cili nëpërmjet ndikimit të fuqishëm moral nga Haga, arrinte ta stoponte një qëndismë të atillë politike.


(Tekstin e plotë mund ta lexoni të hënën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test