Xhelili: ShIK-u është financuar përmes donacioneve legale - Bota Sot
Xhelili: ShIK-u është financuar përmes donacioneve legale

Kosova

E enjte, 25 gusht 2016

Xhelili: ShIK-u është financuar përmes donacioneve legale

Më: 17 tetor 2012 Në ora: 18:59

E ka përfunduar dëshminë e tij Fatmir Xhelili, një nga drejtuesit e Shërbimit Informativ të Kosovës (ShIK), i cili ka dëshmuar si dëshmitar i mbrojtjes në rastin “Bllaca 2”. Në cilësinë e “dëshmitarit të privilegjuar”, Xhelili ka dhënë informata të kufizuara, ato të cilat ai i ka konsideruar të lejueshme për t’u bërë publike dhe që nuk zbulojnë sekretet e ShIK-ut.
Ai ka thënë se organizata e quajtur ShIK në fillim i ka pasur 30 veta, kurse në vonë ka arritur deri në 90. Sipas tij, ShIK-u është financuar përmes ndihmave të ndryshme dhe donacioneve, të cilat kanë qenë legale.
Xhelili ka thënë se pjesëtarët e ShIK-ut nuk kanë pasur kartela identifikuese të këtij shërbimi dhe se i ka njohur të gjithë pjesëtarët e këtij shërbimi.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test