“Bashkëpunimi Kosovë-Serbi, si dikur dy Gjermanitë” - Bota Sot
“Bashkëpunimi Kosovë-Serbi, si dikur dy Gjermanitë”

Kosova

E enjte, 01 shtator 2016

“Bashkëpunimi Kosovë-Serbi, si dikur dy Gjermanitë”

Më: 19 tetor 2012 Në ora: 21:45

Numri dy i ambasadës gjermane në Beograd, Michael Hasenau, ka propozuar modelin e dy Gjermanive për bashkëpunimin mes Serbisë dhe Kosovës.
Në një takim me gazetarët, Hasenau ka vlerësuar se nuk është e domosdoshme që Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës si parakusht për normalizimin e raporteve mes dy vendeve.

“Dy Gjermanitë nuk e kanë njohur për 20 vjet rresht njëra-tjetrën, por megjithatë ato janë ulur pranë njëra-tjetrës në OKB. Prandaj, edhe Kosova me Serbinë mund të ulen për të diskutuar raportet mes tyre, duke anashkaluar fillimisht çështjen e njohjes së pavarësisë”, ka thënë Hasenau.

Diplomati është shprehur se do të ishte mirë nëse dy vendet do të hapnin zyra në kryeqytetet përkatëse, të cilat nuk do të ishin në nivelin e ambasadave, por do të shërbenin si ura komunikimi.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test