UP-ja nis vitin akademik me dy javë vonesë - Bota Sot
UP-ja nis vitin akademik me dy javë vonesë

Kosova

E martë, 30 gusht 2016

UP-ja nis vitin akademik me dy javë vonesë

Më: 21 tetor 2012 Në ora: 21:04

Ligjëratat në Universitetin e Prishtinës kanë nisur me dy javë vonesë. Dashamir Bërxulli, prodekan në Fakultetin Filozofik, ka arsyetuar vonesën me faktin se caktimi i afatit të dytë për pranim të studentëve të ri ka ndikuar në shtyrjen e procesit mësimor.

Nga ana tjetër, ankesat më të mëdha të studentëve janë rreth mungesës së profesorëve në ligjërata dhe konsulta me studentët. Mirëpo, Ardian Kastrati, këshilltar i rektorit Ibrahim Gashi, ka thënë se me ndërrimin e stafit në UP po bëjnë përpjekje për evidentimin e mangësive, përfshirë këtu edhe vonesat e profesorëve.

Afati i dytë pranues për studentët e ri në Universitetin e Prishtinës është mbajtur më 1 tetor, po të njëjtën ditë kur fillon edhe viti akademik.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test