Të protestojmë apo të heshtim për atdhe!? - Bota Sot
Të protestojmë apo të heshtim për atdhe!?

Kosova

E enjte, 25 gusht 2016

Të protestojmë apo të heshtim për atdhe!?

Më: 23 tetor 2012 Në ora: 18:45

Të protestojmë apo thjeshtë të shijojmë qetësinë e bisedimeve të qeverisë dhe të partive që e përkrahën hyrjen e Kosovës në bisedime? Protestimi duket se më nuk është mjeti i qëlluar politik në Kosovë, mbase të lodhur nga protestimet e gjata, vuajtjet e pafundme që u sollën protestuesve dhe familjeve të tyre, për shkak të represivitetit të Serbisë. Ndoshta ende jemi në dalldinë e lirisë, duke menduar se me çlirimin dhe bërjen e shtetit, ka kush i rregullon çështjet, pa llogaritur se shumë herë vetë shteti është gjenerator i problemeve. Ndoshta indiferenca edhe mund të jetë pasojë e ndarjeve të shumta në parti, dhe në ojq, që viteve të fundit janë përpjekur të marrin shumë situata në dorë për shprehjen e pakënaqësive. Ky fragmentarizim dhe kjo ndjenjë lirie, mund të jenë dy faktorët kyç në krijimin e indiferentizmit të këtij brezi të ri. Veçmas të studentëve, të cilët as nuk pipëtijnë për asnjë lloj procesi, edhe kur është në pyetje fati i veriut.
Por, ka edhe një problem, që lidhet me liderin, përkatësisht mungesën e tij. Shqiptarët për 15 vjet patën një lider të fuqishëm, Ibrahim Rugovën, të cilit i besuan në të gjitha rrethanat, ndërsa të tjerët që provuan, veçmas ata jashtë LDK-së që të merrnin rolin e liderit, nuk ia arritën. Kjo si duket është një ndëshkim nga shqiptarët, të cilët i dënuan me refuzim bllasfemuesit e Rugovës. Si duket këtë po e vuan edhe Albini.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të mërkurën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test