Kurti: Serbia po krijon shtet serb brenda Kosovës - Bota Sot
Kurti: Serbia po krijon shtet serb brenda Kosovës

Kosova

E mërkurë, 31 gusht 2016

Kurti: Serbia po krijon shtet serb brenda Kosovës

Më: 15 mars 2013 Në ora: 17:34

Serbia duhet ta ndryshoj Kushtetutën e saj dhe të pranoj pavarësinë e Kosovës, pastaj të largoj menjëherë strukturat paralele, të kthej të pagjeturit dhe të kërkoj falje, të arrestoj kriminelët e luftës e t’ia dorëzoj organeve të drejtësisë së Kosovës, si dhe të paguaj dëmshpërblimin shtetit të Kosovës. Këto janë pesë kushtet që është dashur t’i parashtrohen Serbisë para bisedimeve në Bruksel.

Këto komente i bëri numri një i Vetëvendosjes Albin Kurti, gjatë një debati të organizuar nga kjo Lëvizje të premten në Vushtrri.

Sipas tij, udhëheqësit, Atifete Jahjaga e Hashim Thaçi bëjnë gara se kush më parë të shkojë në Bruksel për ta takuar Nikoliqin e Daçiqin, të cilët janë të njëjtë me kriminelët, Millosheviq e Sheshel, në vend se të përgatisin dosjet kundër tyre dhe t’ia dorëzojnë Vashingtonit, Brukselit, Londrës, Parisit, Berlinit etj.

“Në takimet mes Edita Tahirit dhe Borisllav Stefanoviqit që i quanin teknike, Serbia fitoi statusin e kandidatit për në BE, ndërsa në takimet e tanishme, Serbia po hap negociata për anëtarësim në BE. Dhe, si pasojë e kësaj, ajo në Kosovë po arrin të krijojë një shtet serb brenda vetë Kosovës, pra asosiacionin e komunave serbe”, ka thënë mes tjerash Kurti.

Ai theksoi se Kosova nuk duhet të gjunjëzohet para 300-400 pjesëtarëve të MUP-it të Serbisë në veri të Kosovës.

Kurti në këtë takim ka sulmuar edhe BE-në duke thënë se ajo po fuqizon Serbinë në dëm të Kosovës. Sipas tij, BE-ja po dëshiron ta largojë Serbinë nga Rusia, gjë të cilën e dëshiron edhe vetë populli i këtushëm, por jo në dëm të shqiptarëve dhe trojeve të tyre.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test