Droga “Skunk” e Lazaratit më e shtrenjtë se kokaina - Bota Sot
Droga “Skunk” e Lazaratit më e shtrenjtë se kokaina

Kronikë e zezë

E diel, 28 gusht 2016

Droga “Skunk” e Lazaratit më e shtrenjtë se kokaina

Më: 21 tetor 2012 Në ora: 19:19

Në Shqipëri ka nisur të sofistikohet prodhimi i marihuanës dhe këtë e kanë vërtetuar oficerët grekë të Antidrogës së Igumenicës, kur kanë gjetur një sasi të madhe të drogës “Skunk”, mes një ngarkese të sekuestruar në kufirin shqiptaro-grek. Droga e rrallë është kapur në Giromeri të Filatit, Igumenicë, në afërsi të Qafë-Botës, në Sarandë. Burime nga Policia greke bëjnë me dije se në një kontroll rutinë në Giromeri policia kufitare e Filatit ka ndaluar një automjet të dyshimtë që vinte nga kufiri i gjelbër shqiptaro-grek, me drejtim për në brendësi të tokës helene. Shenjës së policisë për të ndaluar, drejtuesi i është bindur menjëherë. Brenda automjetit me targa greke, policia ka gjetur çanta të zeza sportive të mbushura me pako me drogë. Menjëherë është vënë në pranga shoferi, një 29-vjeçar grek (me origjinë ruse). Nga peshimi, droga e kapur rezultoi në një sasi prej 166 kg e 930 gramë, e dyshuar fillimisht për llojin e thjeshtë të kanabis sativa. Por, një këqyrje e mëtejshme e pakove me drogë ka habitur oficerët e Policisë. 70 nga 150 pakot, pra rreth gjysma e sasisë, kishin mbishkrime në gjuhën angleze, ndërsa shkruhej mbi to edhe sasia fikse e secilës. Kjo ka bërë që të nisë një kontroll i hollësishëm i lëndës brenda tyre. Lënda narkotike në 70 pakot e dyshimta rezultoi e llojit “Skunk”, një prodhim i veçantë i marihuanës.

“Skunk” është cannabis sativa i prodhuar në mjedis të mbyllur (serë ose shtëpi) dhe disa herë më i fortë se kanabisi normal, pra përmban katër herë më shumë Tetrahydrocannabinol se normalja. I kontaktuar në linjë telefonike, shefi i Antidrogës së Igumenicës, u shpreh: “Nga hetimet e deritanishme të Policisë, rezulton se droga dyshohet të ketë ardhur nga fshati Janjar i Sarandës. Për momentin, ajo është pika më problematike që kemi, sa i përket kufirit. Çantat me drogë janë transportuar deri në kufi, ku ka ardhur 29-vjeçari për t’i marrë dhe për t’i transportuar më pas në Athinë. Automjeti nuk është në pronësi të drejtuesit, por të një shqiptari, që është shpallur në kërkim. Sa i përket cilësisë së drogës, mund të them se gjysma e sasisë është e llojit “Skunk”. Është një lloj kanabisi i fortë, që rritet në mjedise shtëpie. Dyshojmë se është prodhuar në Lazarat, me farë të ardhur nga Holanda. Ka veçori që piqet shumë shpejt. Është hera e parë që ne sekuestrojmë një drogë të këtij lloji. Ka pasur raste të ardhura nga Holanda, por nga Shqipëria është rasti i parë”.

Sipas burimeve policore greke, dyshohet se sasia e “Skunk” nuk ishte destinuar për tregun grek, por për atë britanik, pasi kjo lloj droge njihet se përdoret më shumë në Britaninë e Madhe.

“Skunk” është kthyer në trend nga rinia britanike vitet e fundit. Studimet e bëra nga specialistë të drogës kanë zbuluar se “Skunk” përmban 18 % Tetrahydrocannabino, krahasuar me 4 % që përmban marihuana. Policia britanike e rendit këtë lloj droge në klasin A, ku hyjnë droga si kokaina dhe extasy. Dr Marta Di Forti e Institutit Psikiatrik të Londrës, në studimin e saj shprehet se “Skunk” ka gjasa të shkaktojë 7 herë më shumë sëmundje psikiatrike, si skizofrenia, se sa hashashi normal. Në vitin 2007, 1 gram “Skunk” shitej 5 funte, por tashti çmimi i tij ka shkuar në një vlerë më shtrenjtë se kokaina.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test