I burgosuri në rastin Kumanova ka një apel për politikanët shqiptarë - Bota Sot
I burgosuri në rastin Kumanova ka një apel për politikanët shqiptarë

Kumanova

E diel, 27 maj 2018

I burgosuri në rastin Kumanova ka një apel për politikanët shqiptarë

Nga: Bota Sot Më: 6 korrik 2017 Në ora: 12:55
Gjykimi i Grupit Kumanova

Nasuf Beqiri (Kaçaki), i burgosur për rastin Kumannova, përmes një reagimi për media, ka kërkuar që të respektohet marrëveshja e Ohrit.

Ai ka kërkuar nga Ali Ahmeti “të zbardh këtë rast plotësisht e të mos i lejojë në burg për interesa personale”, përcjell Bota sot.

Reagimi i plotë:

Unë, Nasuf Beqiri (Kaçaki), i burgosur padrejtësisht nga një shtet artificial që i torturon të burgosurit dhe i vret të dorëzuarit në rastin Kumanova, ju kërkoj të punoni korrektësisht për respektimin e marrëveshjes së Ohrit, marrëveshje që është kushti minimal për paqe, stabilitet dhe bashkëjetesë në IRJM.

Po jua bëj me dije se ne kemi hyrë në Kumanovë po me atë platformë që ju po thoni tash se është "Platforma e Tiranës", se atë platformë e kemi shkruar në Kumanovë nën udhëheqjen e Mirsadit. Kjo kërkon përgjegjësi nga ju: mos u shitni aq lirë duke e devalvuar atë platformë për shkak të pranisë juaj në qeverinë e "Titos të vogël", Zaevit! Qendroni besnikë kësaj platforme dhe, nëse Tito Zaev nuk respekton parimet e saj, dilni nga qeveria!

Pse po na quajnë neve "terrorista" se ne terror nuk kemi bërë. Është shteti sllavo-maqedonas terrorist sepse kishte ardhur të na vret në gjumë dhe i ka terrorizuar banorët e Kumanovës duke përdorur edhe armatim të rëndë kundër nesh! Ne kemi qenë pjesë e UÇK-së që e ka njohur bota si një ndër ushtritë më të mira në botë, ushtri që ka respektuar të gjitha rregullat e luftës; ndërkohë që maqedonasit nuk i kanë respektuar sepse kanë vrarë pas dorëzimit Mirsadin dhe Begun, duke shkelur kështu edhe Konventën e Gjenevës!

Kërkojmë nga Ali Ahmeti të zbardh këtë rast plotësisht e të mos na lejojë në burg pasi na kanë shfrytëzuar për interesa personale!

Ne jemi duke u gjykuar nga një gjykatë joneutrale dhe njëanshme dhe këtë gjykatë nuk e njohim! Kërkojmë ndihmë nga Evropa dhe SHBA, nga miqtë tanë më të mirë e më të fortë dhe kërkojmë gjyq ndërkombëtar. Për shkak të torturave të vazhdueshme që ky shtet maqedonas na kanë bërë, duke na rrahur në stacion të policisë, në makinat e transportit nga burgu në gjyq apo madje edhe brenda godinës së gjykatës, janë shkelur të gjutha ligjet e luftës sa i përket pengjeve dhe nuk na garantohet as jeta!

Ne fund ju themi se jo krejt UÇK është në burg, djemtë e UÇK janë kudo në trevat shqiptare dhe, nëse ju nuk jeni në gjendje të punoni për interesat e popullit shqiptar nën IRJM, ata do t'i sjellin, në fund, shumë të dëshiruarën LIRI!

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test