Kush është gjykatësja që dënoi me burg të përjetshëm të akuzuarit për ngjarjet në Kumanovë? - Bota Sot
Kush është gjykatësja që dënoi me burg të përjetshëm të akuzuarit për ngjarjet në Kumanovë?

Kumanova

E martë, 25 shtator 2018

Kush është gjykatësja që dënoi me burg të përjetshëm të akuzuarit për ngjarjet në Kumanovë?

Më: 3 nëntor 2017 Në ora: 11:21
Gjykimi i grupit Kumanova

Verka Petkovska është gjykatësja që solli vendimin për burgim të përjetshëm për shtatë të akuzuarit për ngjarjet në Lagjen e Trimave. Petkovska në Gjykatën Themelore është emëruar në vitin 2011.

Ajo në publik u bë e njohur kur refuzoi të thirrë si dëshmitarë ish-ministrat dhe funksionarët aktual të Qeverisë së Maqedonisë.

Gjykatësja që ju shqiptoi dënimin e përjetshëm të akuzuarve, përderisa procesi gjyqësor ishte në vazhdë ajo refuzoi të ftojë si dëshmitarë Nikolla Gruevskin, Sasho Mijallkovin, Ali Ahmetin dhe Artan Grubin.

Këto si dëshmitarë u propozuan nga pala mbrojtëse, pasi sipas tyre ishin kyç në zbardhjet e së vërtetës në ngjarjet e 9 dhe 10 majit të vitit 2015.

Avokatët në fillimin e hetimit të rastit “Kumanova” u deklaruan se materiali i përgjuar do të mundësonte që të zbardhte në tërësi rastin me ngjarjet e 9-10 majit të 2015-s.

Ndryshe, gjatë ditës së djeshme Gjykata Penale shtatë të akuzuarve për ngjarjet në Kumanovë ju shqiptoi burgim të përjetshëm, ndërsa të akuzuarit tjerë u dënuam me gjithsej 746 vjet burg.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test