Mister me “objektin e ndritshëm” të zbuluar në Mars nga Curiosity! - Bota Sot
Mister me “objektin e ndritshëm” të zbuluar në Mars nga Curiosity!

Lajme

E martë, 30 gusht 2016

Mister me “objektin e ndritshëm” të zbuluar në Mars nga Curiosity!

Më: 10 tetor 2012 Në ora: 00:18

Roboti i NASA-s, Curiosity zbuloi një “objekt të ndritshëm” në sipërfaqen e plantit të kuq, i cili ka ngjallur reagime dhe mëdyshje të fuqishme në qarqet shkencore.
Ndërkohë, të shumta janë ato qarqe shkencore, që nuk u bindën nga shpjegimi i dhënë prej NASA-s, në të cilin thuhej: “Ekipi i shkencëtarëve që merret posaçërisht me Curiosity, vendosi të mos e përdor krahun robotik më 8 tetor, kur Curiosity zbuloi një objekt të ndritshëm në sipërfaqen e Marsit. Objekt ky, i cili mund të jetë një “pjesë” e robotit”, theksohet në njoftimin e NASA-s.
Ndërkohë mësohet, po sipas deklarimeve për shtyp të NASA-s, se: “Curiosty po nxjerr dhe shumë fotografi të tjera të objektit, me qëllim që të ndihmojë ekipin e shkencëtarëve që të shqyrtojnë më mirë të dhënat dhe të evitohen ndikimet negative, gjatë marrjes së mostrave të këtij objekti, që ndodhet në sipërfaqen e Marsit”.
Misioni i robotit, me afat kohorë dy vjeçar, është të eksplorojë sipërfaqen dhe jo vetëm të Marsit, duke tentuar të vërtetojë nëse në të shkuarën ekzistonin kushtet e përshtatshme për jetë në këtë planet. Curiosity u ul në sipërfaqen e marsit, në 6 gusht, duke hapur kështu një kapitull të ri në historinë e eksplorimeve ndërplanetare.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test