Mbahet konferenca “Kultura dhe Paqja në Ballkan - Roli i Parlamentarëve” - Bota Sot
Mbahet konferenca “Kultura dhe Paqja në Ballkan - Roli i Parlamentarëve”

Lajme

E diel, 15 korrik 2018

Mbahet konferenca “Kultura dhe Paqja në Ballkan - Roli i Parlamentarëve”

Më: 22 shtator 2017 Në ora: 23:35
Kuvendi i Kosovës

Nesër dhe pasnesër do të mbahet në Prishtinë konferenca ndërkombëtare me temën “Kultura dhe Paqja në Ballkan - Roli i Parlamentarëve”.

Pjesëmarrës në konferencë do të jenë burrështetas, parlamentarë, përfaqësues të shoqërisë civile nga Ballkani dhe Evropa. Ata do të sjellin përvojën dhe dijen e tyre në kërkim të zgjidhjeve për problemet kritike të botës, duke nisur nga qeverisja e mirë, ekstremizmi i dhunshëm, konfliktet etnike dhe deri tek mbrojtja e mjedisit. Nga kjo konferencë do të lansohet Iniciativa e Parlamentarëve për Paqe në nivel të rajonit të Ballkanit. 

Në konferencë do të trajtohen temat: Trashëgimia e përbashkët kulturore si një bazë e përbashkët për paqen dhe stabilitetin në ballkan; Diplomacia ndërparlamentare dhe bashkëpunimi rajonal; Forcimi i familjes, thelbi i trashëgimisë kulturore të Ballkanit; Ndërtimi i një mjedisi me prosperitet të përbashkët për gjeneratat e ardhshme.

Konferenca sponsorizohet nga Federata për Paqe Universale (FPU), e cila ka një status të veçantë konsultativ në Komitetin Ekonomik dhe Social të OKB, në partneritet me Shoqatën Ndërkombëtare të Parlamentarëve për Paqe (SHNPP), e cila ka për qëllim krijimin e një forumi për parlamentarët përtej kombësive, identiteteve fetare ose përkatësive partiake.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test