S’ka më pornografi për personat nën 18 - Bota Sot
S’ka më pornografi për personat nën 18

Life style

E martë, 22 maj 2018

S’ka më pornografi për personat nën 18

Më: 17 korrik 2017 Në ora: 15:11
Ilustrim

Ueb-faqet pornografike do të urdhërohen që ta instalojnë një softuer të verifikimit tëm moshës, në mënyrë që të sigurohen që përdoruesit nuk janë nën 18.

Këto faqe mund të ballafaqohen me ndalim në Britani të Madhe nëse dështojnë që t’iu binden rregullave të reja të cilat do të shpalosen nga Qeveria të hënën, shkruan The Indenpendent.

Ministri i Digjitalitetit në Britani të Madhe, Matt Hancock, ka thënë që “po e ndërmarrin një hap para për t’i vënë në vend kërkesat ligjore për ueb-faqet me përmbajtje për të rritur, në mënyrë që është e sigurt nën kontrollin e verifikimit të moshës”.

Qeveria e Britanisë po ashtu planifikon ta angazhojë një rregullues i cili mban rendin dhe kontrollon ueb-faqet pornografik.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test