Flirti: Dallimet midis meshkujve dhe femrave - Bota Sot
Flirti: Dallimet midis meshkujve dhe femrave

Life style

E hënë, 18 qershor 2018

Flirti: Dallimet midis meshkujve dhe femrave

Më: 13 shtator 2017 Në ora: 18:33
Ilustrim

Për meshkujt qëllimi i fundit i flirtit është seksi, ndërsa femrat e përjetojnë si argëtim të padjallëzuar, pa përfunduar me obligime...

Në përpjekjet e tyre për t’i joshur femrat, meshkujt do t’i injorojë rregullat themelore të flirtit në mënyrë që të shkurtojnë rrugën deri te arritja e qëllimit.

Nga ana tjetër, femrat flirtin e përjetojnë si formë verifikimi të partnerit potencial, pa rrezikuar dinjitetin dhe vlerat e tyre themelore.

Është vërtetuar që tek meshkujt flirti imiton dëmtimin e trurit! 

Përbërja zonës së trurit, e cila reagon ndaj informatës: “Kjo femër është e këndshme”, stimulon tepër neokorteksin. Për këtë shkak së paku për një kohë të shkurtër e humbin kontrollin.

Pra, femra shfrytëzon flirtin që të tërhequr vëmendjen, ndërkaq meshkujt për të nxitur seksin.

Është e qartë që lëmshi i marrëdhënieve mashkull-femër dhe i qëllimeve të ndryshme pikërisht është ajo që, më së shpeshti na çon drejt qëllimit të përbashkët – dashurisë. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test