Video-lojërat shkaktojnë diabet tek adoleshentët - Bota Sot
Video-lojërat shkaktojnë diabet tek adoleshentët

Life style

E premte, 26 gusht 2016

Video-lojërat shkaktojnë diabet tek adoleshentët

Më: 1 tetor 2012 Në ora: 12:25

Adoleshentët që rrinë zgjuar tërë natën duke luajtur me video-lojëra kanë mundësi të lartë për të vuajtur nga diabeti.

Sipas shkencëtarëve amerikanë, mungesa e gjumit rrit në mënyrë të konsiderueshme rrezikun që të rinjtë të preken nga sëmundja e sheqerit.

“Nëse adoleshentët flenë më pak se 6 orë gjumë në ditë mund të zhvillojnë diabet dhe një orë më shumë gjumë mund t’i shpëtojë sepse ulet rezistenca ndaj insulinës që është shkaktarja kryesore e diabetit”, shprehet udhëheqësi i studimit, Karen Matthews.

Studimi ka vëzhguar 235 studentë për të dalë në këtë përfundim.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test