Gratë tradhëtojnë për faj të geneve - Bota Sot
Gratë tradhëtojnë për faj të geneve

Life style

E martë, 30 gusht 2016

Gratë tradhëtojnë për faj të geneve

Më: 4 tetor 2012 Në ora: 00:01

A munden sjelljet seksuale të varen nga faktorë gjenetikë. Kjo është një temë e cila ka vënë në diskutim një grup kërkuesish anglezë prej vitit 1993.
Të udhëhequr nga Prof.Tim Spector kërkuesit e kanë zhvilluar studimin e tyre në 5000 binjake dhe 5000 gra pa lidhje genetike nga mosha 18 deri në 60 vjeç.
Nga intervistat 23% e grave jo binjake pranuan se e kanë tradhëtuar partnerin e tyre të paktën një herë. Mbas intervistës me binjakët është vënë re se nqse njëra prej tyre kishte tradhëtuar partnerin edhe tjetra e kishte tradhetuar. Shifra shkonte në 55%, një shifër shumë e lartë krahësuar me 23% të grave të tjera.
Nga studimi i binjakeve – ka thënë Spector del në pah se faktori genetik për tradhëti është më i fortë se ai social.
Studimi nuk ka përcaktuar ende genin përgjegjës për këtë . Megjithate që studimi të jetë i plotë duhet që Prof.Spector ta zhvillojë eksperimentin edhe me binjakët meshkuj.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test