Pegomastax Africanus, dinosauri i zbuluar rishtazi - Bota Sot
Pegomastax Africanus, dinosauri i zbuluar rishtazi

Life style

E premte, 26 gusht 2016

Pegomastax Africanus, dinosauri i zbuluar rishtazi

Më: 6 tetor 2012 Në ora: 19:02

Ishte i gjatë rreth 1 metër dhe peshonte më pak se një mace. Ky është identikiti i Pegomastax Africanus, llojit të ri të dinosaurve të përshkruar nga antropologët që mundën të bëjnë bashkë mbetjet fosile të gjetura në Afrikën e Jugut në vitin 1963.

Studimi u krye në Universitetin e Harvardit në Shtetet e Bashkuara. Grupi i shkëncëtarëve, pasi bëri bashkë mbetjet fosile të gjetura shumë vite më parë, panë rezultatin: forma e një dinozauri që nuk e kishin hasur më parë.

Pas krahasimeve me mbetjet e tjera fosile të zbuluara deri më tani, studiuesit u dorëzuan, bëhej fjalë për një lloj të ri dinosauri që mendohet se ka jetuar 200 milionë vite më parë në Tokë.

Nisur nga konstrukti i nofullës, paleontologët thonë se lloji i ri i dinosaurit të zbuluar ishte barngrënës. Mbi shpinë studiuesit amerikanë mendojnë se dinosauri ka patur gjemba dhe lëkurë të ashpër që e mbronte nga grabitqarët, që nuk është se ishin të pakët.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test