Gjendet varri i gruas më të pushtetshme të majave - Bota Sot
Gjendet varri i gruas më të pushtetshme të majave

Life style

E enjte, 25 gusht 2016

Gjendet varri i gruas më të pushtetshme të majave

Më: 9 tetor 2012 Në ora: 16:00

Një grup arkeologësh dhe historianësh amerikanë zbuluan në një lokalitet antik në Guatemalë, varrin e Kalomt’e K’abel, ose “Zonja K’abel”, mbretëresha luftëtare e qytetërimit klasik të majave në shekullin e VII pas lindjes së Krishtit.

Zbulimi u krye në qytetin antic El Peru-Ëaka rreth 75 kilometra në perëndim të Tikalit. Fillimisht u gjetën mjaft punime antike në qeramikë dhe bizhuteri të shumta. Duke patur parasysh kulturën e majave dhe ritualet e varrosjes së udhëheqësve të tyre, studiuesit dyshuan se bëhej fjalë për një varr-tempull të një udhëheqësi.

Pas thellimit të hulumtimit dhe pas gjetjes së mbetjeve skeletore, bashkë me orenditë e përdorura gjatë ceremonisë së varrimit, arkeologët amerikanë zbuluan se bëhej fjalë për varrin e mbretëreshës luftëtare, K’abel.

K’abel mendohet se ka udhëhequr majat për më shumë se 20 vjet, nga 672 deri në 692 së bashku me bashkëshortin e saj, K’inich Bahlam. Të dhënat historike tregojnë se ajo kishte komandën supreme të ushtrisë dhe konsiderohet si gruaja më e pushtetshme e dinastisë Kan që udhëhoqi majat për shekuj me radhë.

“Bëhet fjalë për një zbulim të rëndësishëm, jo vetëm për faktin se është varri i një figure me prestigj të jashtëzakonshëm në historinë e majave, por edhe sepse vazot e qeramikës të zbuluara në varr bashkë me gdhëndjet e tyre janë dokumente të vyera për të kuptuar më mirë qytetërimin e majave”, deklaron David Freidel, udhëheqë i misionit arkeologjik amerikan.


Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test