Syri misterioz gjigant - Bota Sot
Syri misterioz gjigant

Life style

E hënë, 29 gusht 2016

Syri misterioz gjigant

Më: 12 tetor 2012 Në ora: 19:12

Një sy misterioz me përmasa të stërmëdha, pamjet e të cilit qarkullojnë në internet, po cmend publikun dhe imagjinata shkon deri atje sa shumë e kanë quajtur “syri i përbindëshit”.

Bëhet fjalë për gjetjen e një banori të Pompano Beach në Florida të Shteteve të Bashkuara. Gino Covacci, një italo-amerikan teksa ishte duke shëtitur buzë detit gjeti ende të përgjakur syrin gjigant. Menjëherë vendosi t’ua dorëzojë atë specialistëve për të përcaktuar se përse bëhej fjalë.

Syri u transportua në një laborator të specializuar për t’u analizuar më tej. Por pas shumë ditësh analizash dhe vrojtimi, shkencëtarët amerikanë ende nuk munden të përcaktojnë qartë se përse bëhet fjalë.

E ndërsa shkenca nuk ka përgjigje të saktë se kujt i përkiste syri, komentues të shumtë në internet flasin për një krijesë misterioze, një përbindësh deti ose një krijesë aliene, ndërsa televizioni amerikan NBC, që ishte ndër të parat që publikoi gjetjen e veçantë hipotezon se bëhet fjalë për syrin e një kallamari gjigant ose të një balene.

Kujt i përkiste syri? Për të patur një përgjigje të saktë (ndoshta) duhet të presim analizën gjenetike që shkencëtarët amerikanë thonë se do t’u marrë disa ditë kohë.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test