“Nano-lulet”, bateritë e së ardhmes - Bota Sot
“Nano-lulet”, bateritë e së ardhmes

Life style

E mërkurë, 24 gusht 2016

“Nano-lulet”, bateritë e së ardhmes

Më: 17 tetor 2012 Në ora: 13:26

Që kopjimi i natyrës është një nga burimet kryesore për të mbërritur tek risitë teknologjike është e ditur me kohë, por tashmë shkencëtarët e Universitetit të Karolinës së Veriut në Shtetet e Bashkuara mundën të krijojnë strukturën “energjitike” të ngjashme me një lule që ata e cilësojnë si gjenerata e re e ruajtësve të energjisë (bateritë).

Bëhet fjalë për sulfurin e germaniumit (GeS), një material gjysmë-përcjellës i përbërë nga “petale” mikroskopike të afta për të akumuluar dhe ruajtur energjinë për një kohë të gjatë.

Në fakt, shkencëtarët amerikanë thonë se bëhet fjalë për hapat e parë drejt një gjenerate të re të krijimit të akumulatorëve të ruajtjes së energjisë (bateritë).

“Krijimi i këtyre nano-luleve të përbëra nga sulfuri i germaniumit është shumë interesant, sepse në një hapësirë të vogël, ato arrijnë të përqendrojnë energji të mëdha”, deklaron Linyou Cao, profesor i materialeve inxhenerike në Universitetin e Kalifornias dhe bashkëautori i kërkimit shkencor të publikuar në “ACS Nano”.

Studiuesit amerikanë thonë se zbulimi i ri mund të gjejë zbatim jo vetëm në përmirësimin e kohëzgjatjes së baterive, por edhe në zvogëlimin e volumit të tyre disa herë, duke i bërë ato më shumë praktike.

“Si shembull sjellim përdorimin e tyre tek bateritë me litium. Volumi i madh aktual i tyre i faturohet përbërësve solarë. Në një bateri normale, nëse do të përdorej e njëjta sasi e mikro-lules prej sulfat germaniumi, në vend të përbërësve solarë, energjia e ruajtur do të ishte shumë herë më e madhe”, thotë më tej Cao.

Nano-lulet e sulfatit të germaniumit përfitohen nga procesi i avullimit dhe kondesimit të tij. Ky sulfat, nxehet në temperaturën e avullimit të tij. Avulli më pas kalon nëpër një dhomë ftohjeje të menjëhershme ku përftohet “lulja mikroskopike” e aftë të grumbullojë dhe ruajë energji në sasi të mëdha.

Tjetër avantazh i kësaj teknike është se përfitimi i GeS është më pak i kushtueshëm dhe nuk është toksik si lëndët solare, ndaj përdorimi i tij në të ardhmen do të jetë miqësor me mjedisin.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test