Sondazhi: Femrat mendojnë se feminizmi ka vdekur - Bota Sot
Sondazhi: Femrat mendojnë se feminizmi ka vdekur

Life style

E premte, 26 gusht 2016

Sondazhi: Femrat mendojnë se feminizmi ka vdekur

Më: 18 tetor 2012 Në ora: 21:53

Është një lëvizje që ka arritur shumë triumfe për femrat, mes tyre edhe të drejtën e votës. Por tani femra moderne mesatare mendon se feminizmi ka vdekur.

Vetëm në një shtatë gra, sipas një studimi, thotë se është feministe.

Madje femrat më të reja janë më pak të tilla.

Një e treta e femrave të pyetura thonë se feminizmi është shumë agresiv kundrejt meshkujve. Ndërsa një e katërta thonë se feminizmi nuk është një gjë pozitive. Një në pesë madje mendojnë se është i dalë mode dhe nuk ka lidhje me gjeneratën e tyre.

Sondazhi është realizuar nga faqja Netmums. Këta të fundit thonë se sondazhi në një farë mënyrë provon se sa shumë ka arritur kjo lëvizje, për shkak se femrat tanimë nuk ndjehen të shtypura në Perëndim.

Themeluesi i faqes, Siobhan Freegard thotë se femrat nuk e shohin më mashkullin si një armik. Ai shton se nuk ka më një betejë të sekseve.

Madje në sondazh rezulton se një e treta e vajzave të reja nuk e imagjinojnë se dikur ka pasur një botë ku femrat e meshkujt nuk ishin të barabartë.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test