Humbja e virgjërisë në të njëzetat, i bën çiftet më të lumtur - Bota Sot
Humbja e virgjërisë në të njëzetat, i bën çiftet më të lumtur

Life style

E hënë, 29 gusht 2016

Humbja e virgjërisë në të njëzetat, i bën çiftet më të lumtur

Më: 22 tetor 2012 Në ora: 23:47

Shkencëtarët kanë zbuluar se personat që humbin virgjërinë në të njëzetat, me kalimin e kohës, janë më të lumtur dhe më të kënaqur me lidhjet e tyre. Por, ajo që brengos, sipas shkencëtarëve është se këta persona rrallëherë lidhin martesë së bashku.
Deri më tani nuk është kryer një hulumtim i tillë i cili tregon ndikim afatgjatë dhe ndikimin mendor dhe atë fizik të qenit në lidhje të hershme seksuale. Paige Harden nga universiteti në Teksas ka dashur ta zbulojë nëse koha e fillimit të marrëdhënieve seksuale mundet t’i parashikojë përfundimet romantike, siç janë martesa dhe jeta e përbashkët.

Harden në hulumtimin e saj kishte përdorur të dhënat e 1.659 personave që ishin vëzhguar për 18 vjet rresht.

Ajo që Harden kishte zbuluar ata persona që herët ishin futur marrëdhënie seksuale, me kalimin e kohës kishin pasur arritje më të lartë edukative dhe më shumë të ardhura financiare.

Ata, po ashtu, ishin më të lumtur dhe më të kënaqur në lidhjet e tyre.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test