Ivanov nesër dhe pasnesër për vizitë zyrtare në BeH - Bota Sot
Ivanov nesër dhe pasnesër për vizitë zyrtare në BeH

Maqedonia

E enjte, 25 gusht 2016

Ivanov nesër dhe pasnesër për vizitë zyrtare në BeH

Më: 3 tetor 2012 Në ora: 17:52

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov nesër dhe pasnesër do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Bosnjë e Hercegovinë.

Në suaza të vizitës, presidenti Ivanov në Srajevë do të realizojë takim me kryetarin e Presidencës së Bosnjës e Hercegovinës, Bakir Izetbegoviq, me anëtarët e kolegjiumit të dy Dhomave të Parlamentit dhe me kryetarin e Këshillit të ministrave të Bosnjës e Hercegovinës.

Presidenti Ivanov do ta vizitojë bazën e EUFOR-it, ku do të realizojë takim me ekipin mjekësor "Altea" nga Republika e Maqedonisë dhe do të vendosë lule në përkujtimoren e pjesëtarëve të ARM-së që e humbën jetën.

Lëvizja Evropiane e Bosnjës e Hercegovinës, do ta dekorojë presidentin e Maqedonisë me Medalje për partneritet rajonal evropian, zhvillimin e miqësive dhe procesin e pajtimit dhe mirëkuptim më të mirë mes popujve në këtë pjesë të Evropës.

Shefi i shtetit do ta vizitojë edhe Banja Lukën, ku do të realizojë takim me kryetarin e Republikës Sërbska Milorad Dodik, me kryetarin e Kuvendit kombëtar të Republikës së Serbisë dhe me Shoqatën e emigrantëve nga Republika e Maqedonisë në Banja Lukë.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test