“Zgjohu” kundër LSDM-së e VMRO-DPMNE-së - Bota Sot
“Zgjohu” kundër LSDM-së e VMRO-DPMNE-së

Maqedonia

E mërkurë, 24 gusht 2016

“Zgjohu” kundër LSDM-së e VMRO-DPMNE-së

Më: 7 tetor 2012 Në ora: 15:44

Lëvizja Qytetare “Zgjohu”! shprehet e dëshpëruar nga qëndrimet e partive politike maqedonase gjatë seancës parlamentare për mocionin për votëbesim të Qeverisë të thirrur nga opozita maqedonase.

Mocioni opozitar për votëbesim i LSDM-së, sipas tyre, ishtë plotësisht kundër shqiptarëve në Maqedoni dhe vlerat të cilat janë të shenjta për shqiptarët si: gjuha shqipe, flamuri kombëtar, himni kombëtar, UÇK, riemërtimin e shkollave me emra të veprimtarëve kombëtar, etj.

“Një iniciativë e tillë dëshmon që koncepti i LSDM-së mbetet i pareformuar dhe i ngjason viteve të 90 kur shqiptarëve ju mohoheshte e drejta për gjuhë, arsim, simbole kombëtare, etj.

Nga ana tjetër, fjalimi i kryeministrit dhe kryetarit të VMRO DPMNE ishte tërësisht i njëanshëm, nga pikëpamja e tij personale që pretendonte të përfaqësojë ndjenjat vetëm të komunitetit të cilit ai i përket.

Duke përsëritur qëndrimet e veta intime, Kryeministri Gruevski edhe njëherë tregoi se është kryeministër vetëm i anëtarësisë së partisë së vet dhe të komunitetit të vet.

Ai, sikurse edhe LSDM, nuk bën asnjë përpjekje të demonostron se shqetësohet edhe për fatin e shqiptarëve dhe të të tjerëve në Maqedoni. Ne, në “Zgjohu”! kemi një lajm për Kryeministrin, VMRO-në dhe LSDM-në, ligji për ‘branitella’ nuk kalon’”, thonë në “Zgjohu”.

“Maqedonia është shtet demokratik dhe multietnik me institucione të veta shtetërore të cilat në vend se të përforcohen, opinionit i servohen qëndrimet personale të kryeministrit si të paprekshme dhe të padiskutueshme”, shtojnë ata.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test