Kövér: Hungaria, partnere e rëndësishme e Maqedonisë - Bota Sot
Kövér: Hungaria, partnere e rëndësishme e Maqedonisë

Maqedonia

E enjte, 23 nëntor 2017

Kövér: Hungaria, partnere e rëndësishme e Maqedonisë

Më: 20 mars 2017 Në ora: 22:18
Presidenti i Republikës së Maqedonisë Gjorge Ivanov sot në Budapest u takua me kryetarin e Parlamentit hungarez, László Kövér

Presidenti i Republikës së Maqedonisë Gjorge Ivanov sot në Budapest u takua me kryetarin e Parlamentit hungarez, László Kövér. Në takim janë këmbyer mendime për marrëdhëniet e përgjithshme bilateale mes Republikës së Maqedonisë dhe Hungarisë, posaçërisht në kontekst të bashkëpunimit në nivel parlamentar.

Presidenti i Maqedonisë vlerësoi se Hungaria është partner i rëndësishëm i Maqedonisë dhe integrimit të saj në Bashkimin Evropian dhe NATO. Ai e përshëndeti bashkëpunimin e deritanishëm mes parlamentave të dy vendeve, duke theksuar se është në pajtim me cilësinë e marrëdhënieve bilaterale dhe ka shprehur pritje për përparim të mëtejshëm në të ardhmen.

Në takimin dy bashkëbiseduesit kanë këmbyer mendime për mundësitë për thellimin e bashkëpunimit edhe në sfera tjera me interes të përbashkët.

Presidenti Ivanov e informoi kryetarin e Parlamentit hungarez për shkaqet për krizën politike në Maqedoni dhe për zgjidhjet e mundshme.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test