Edhe në Maqedoni shënohet Dita ndërkombëtare e muzeve - Bota Sot
Edhe në Maqedoni shënohet Dita ndërkombëtare e muzeve

Maqedonia

E martë, 26 shtator 2017

Edhe në Maqedoni shënohet Dita ndërkombëtare e muzeve

Më: 18 maj 2017 Në ora: 10:01
Ilustrim

‘Muzetë dhe historitë kontestuese-duke e thënë të pathënën në muze’ është tema e shënimit të sivjetmë të 18 Majit-Ditës ndërkombëtare të muzeve. Temën këtë vit e dha Këshilli ndërkombëtar i muzeve (ICOM) dhe vlen për të gjitha vendet për vitin 2017, ndërkaq fokusohet në rolin e muzeve, të cilët, duke punuar për të mirën e shoqërisë, bëhen qendra të pajtimit të popujve.

Në Maqedoni, Dita ndërkombëtare e muzeve, me një sërë aktivitetesh do ta shënojnë Galeria nacionale e Maqedonisë me të gjitha objektet e veta ekspozuese dhe Muzeu arkeologjik i RM-së.

Në kontekst të shënimit të Ditës së muzeve, në Hamamin e Daut pashës, gjatës tërë ditës sot do të vendoset ekspozita e absolventëve nga Fakulteti për arte figurative pranë UT-së, nga klasa e profesor Reshat Ameti, njofton AIM.

Kjo ditë tradicionalisht shënohet më 18 maj prej vitit 1977, me qëllim që të ngritet vetëdija për rëndësinë e muzeve dhe trashëgimisë kulturore në zhvillimin e një shoqërie. 

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test