16 vite nga marrëveshja e Ohrit - Bota Sot
16 vite nga marrëveshja e Ohrit

Maqedonia

E hënë, 23 korrik 2018

16 vite nga marrëveshja e Ohrit

Më: 13 gusht 2017 Në ora: 07:34
Marrëveshja e Ohrit

Sot janë bërë 16 vite nga nënshkrimi Marrëveshjes Kornizë të Ohrit në mes shqiptarëve dhe maqedonasve për raporte të reja shoqëroro-politike dhe ndërtimin e mëtutjeshëm të shtetit.

Kjo marrëveshje u bë me asistimin e bashkësisë ndërkombëtare, pas luftimeve të cilat ndodhën në vitin 2001.

Marrëveshje kornizë ndër të tjerash u nënshkrua me qëllim të promovimit të zhvillimit të qetë dhe harmonik të shoqërisë qytetare, duke respektuar njëkohësisht identitetin etnik dhe interesat e të gjithë qytetarëve të Maqedonisë.

Kjo kontratë në mes dy popujve u nënshkrua nga kryetari i atëhershëm i Maqedonisë, Boris Trajkovski, kryeministri i atëhershëm, Lubço Georgievski, liderët e LSDM-së Branko Cërvenkovski, të PPD-së, Imer Imeri dhe ai i PDSH-së, Arbën Xhaferi

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test