Më 5 tetor, Eliza Dushku sjell në atdhe dokumentarin - Bota Sot
Më 5 tetor, Eliza Dushku sjell në atdhe dokumentarin

Mediale Vip

E hënë, 25 korrik 2016

Më 5 tetor, Eliza Dushku sjell në atdhe dokumentarin

Më: 22 shtator 2012 Në ora: 14:44

Aktorja amerikane me origjinë edhe me shtetësi shqiptare, Eliza Dushku do të rikthehet muajin e ardhshëm në Tiranë. Ardhja e saj nuk do të jetë vetëm për të vizituar shtetin amë, por edhe për një eveniment të rëndësishëm.

Lajmin e ka bërë të ditur nëpërmjet linjës telefonike bashkëprodhuesi i këtij dokumentari mjeshtri i fotografisë Fadil Berisha, i cili ka thënë për "Gazetën Shqiptare" se do të sjellë dokumentarin "Ende pa emër" dedikuar Shqipërisë. Premiera e shfaqjes së filmit dokumentar do të bëhet më 5 tetor në Tiranë, ndërsa më pas vijon edhe premiera në SHBA gjatë muajit nëntor. Filmi dokumentar është një pasqyrë e promovimit të pasurive dhe vlerave të Shqipërisë, ku janë përfshirë personalitete të forta, imazhe mahnitëse dhe shenja kulturore, si ushqimi, muzika, moda, sporti dhe jeta e natës. "E gjithë kjo kombinuar me një shije të zakoneve shqiptare dhe problemeve mjedisore, socio-ekonomike dhe politike me të cilat përballej vendi. Prirja ime për aventura do të përcaktonte tonin e një palë pushimeve aktive, siç edhe rezultuan", ka thënë Eliza, e cila është e kënaqur me rezultatin e arritur me këtë film dokumentar.

Një vend të veçantë në këtë dokumentar zë Korça, vendlindja e saj, traditat gatimet dhe ceremonia e saj në promovimin e 'Birra Korçës' në gushtin e vitit të kaluar dhe vizita e saj në këtë fabrikë, etj. Përgjatë këtij dokumentari ajo është shoqëruar nga fotografi i famshëm Fadil Berisha.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Çfarë tenton të arrijë Thaçi me përuljen që bëri para lapidarit të serbëve në Grackë të Lipjanit?

    Kërkon të “blejë" paqe me Serbinë

    Të heqë akuzat që janë përfolur ndaj tij

    Të mohoj gjenocidin serbë në Kosovë

    Të duket i mirë para ndërkombëtarëve

    Shiko rezultatet
test