Ja pse nuk duhet përdorur telefonin në tualet - Bota Sot
Ja pse nuk duhet përdorur telefonin në tualet

Mobile

E hënë, 18 qershor 2018

Ja pse nuk duhet përdorur telefonin në tualet

Më: 13 shtator 2017 Në ora: 17:59
Ilustrim

Përdorimi i shpeshtë i telefonave të mençur është shkaktar i përhapjes së baktereve që përpara janë gjetur vetëm në tualet.

Këto janë disa nga bakteret që mund t’i keni marrë nga tualeti nëse atje e keni marrë telefonin me vete: 

- E. coli

Një studim i London School of Hygiene dhe Tropical Medicine tregon se 16 për qind e telefonave të mençur të testuar kishin baktere E. coli.

-C. diff

Është bakter që shkakton diarre dhe inflamacionin e zorrës së trashë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test