12-vjeçarja pa këmbë bëhet balerinë - Bota Sot
12-vjeçarja pa këmbë bëhet balerinë

Ndryshe

E diel, 27 maj 2018

12-vjeçarja pa këmbë bëhet balerinë

Më: 20 maj 2017 Në ora: 06:22
Vajza 12-vjeçare nga Kina

Një 12-vjeçare nga Kina është bërë frymëzim për të gjithë personat me aftësi të kufizuara. Në moshën 6-vjeçare ajo i humbi të dyja këmbët në një aksident, por kjo nuk e pengoi që të realizojë ëndrrën e saj të madhe, baletin.

Pas humbjes së këmbëve, lotët e nënës së saj nuk pushonin, por vajza i dha optimizëm, duke i premtuar që ajo do ia dilte: “Dua të mësoj balet. Mami, ti do të jesh këmbët e mia”.

Me përkushtim dhe shumë punë, edhe pse pa këmbë, vogëlushja ia arriti që të fitonte një konkurs lokal dhe më pas të arrinte që të kualifikohej në një program kombëtar baleti.

Guximi dhe dëshira e 12-vjeçares për të jetuar normalisht pavarësisht problemit ka prekur miliona njerëz në mbarë botë.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test