Qeveria "Rambo" është e kërcënuar dhe e rrethuar nga "artileria" nga të gjitha anët bash si në kohë lufte?! - Bota Sot
Qeveria "Rambo" është e kërcënuar dhe e rrethuar nga "artileria" nga të gjitha anët bash si në kohë lufte?!

Opinione

E diel, 27 maj 2018

Qeveria "Rambo" është e kërcënuar dhe e rrethuar nga "artileria" nga të gjitha anët bash si në kohë lufte?!

Nga: Prof.dr Binak Maxharraj Më: 14 shtator 2017 Në ora: 10:36
Ramush Haradinaj

Të gjithë na jemi dëshmitarë së pas tre muajve zgjatje, zhagitje, më në fund u formu Qeveria e Kosovës më në krye më Ramush Harajdinaj, të quajturin "Rambo". U përfol dhe u ç'përfol për këtë qeveri së a do të formohet apo do të deshtojë, sepse çështje ishin numrat që koalicioni fitues i zgjedhjeve nuk i kishte.

Pra,u ba një përzierje dhe njl lëmsh i madh derisa memzi u siguruan numrat dhe më ne fund z.Hrajdinaj u zgjodhë për Kryeministër të cilit siqerishtë i dëshiroi sukses në punë.

Mirëpo, siç po thuhet së për shkak të numrit të vogël (61 deputet) që e votuan shume analisht por edhe të tjerët jane shume skeptik së sa do
të qaendroi në këmbë kjo qeveri,apo do të këtë fatin e qeverive të mëparshme qe nuk e quan mandatin deri ne fund.

Pse po e them këtë?.

Po e them më plot gojën, sepse edhe kjo qeveri si ato të maparshmët i ka "miqtë dhe armiqtë" e vetë të cilët nuk ia duan të mirën kësaj qeverie, ata janë aty afër qeverisë, por edhe mbrenda qeveris, e monitorojnë,jane gati që me altilerin e tyre ta sulmojnë këtë qeveri dhe vetëm presin rastin për sulm.

Por vallë nga kush është e rrezikuar qaveria "Rambo" të cilët nuk flejnë por presin momentin e guhur për sulm?!!.

Po shkojmë më radhe:

1.Së pari qeveria e "Rambos" më së shumti është e rrezikuar nga Koalicioni i vet, pra nga PDK-ja. Kjo, sepse kjo parti disa hërë në skenën politike është treguar si parti e pabesë, një parti që nuk e mbanë besën e dhënë, kjo parti të lënë në lloq ne çdo moment dhe kur te dojë kur asaj i teket, sepse është një parti pa moral dhe principe.

Kështu veproi edhe më partit tjera me të cilat ishte në koalicion, i tradhtoi në momentet më të papërshtatëshme kur askush së priste, pra është një parti mafioze. Kjo parti parapa shpinës e përcjellë punën e qeverisë. Nëse qeverise Hajradinaj nuk i shkon puna mire ose benë gabime, kjo parti, pra PDK kënaqet.

Por,nëse qeveria Harajdinaj ka suksese të konsiderueshme, ajo menjëherë hudhet në sulm për ta rrexuar,bash në stilin e Zan Zibarit, sepse kësaj parti nuk i pelqëjnë suksest e asnje partie pos të saj.

2.Rreziku tjëtër i Qeverisë Harajdinaj për të rrezuar i vjen nga Lista Serbe e Goran Rakiqit të cilët e votuan qeverinë më pëlqimin e Beogradit, me shumë kushte që kjo qeveri duhet te ua plotësojë atyre si:formimi i Asiciacionit me komuna serbe më fuqi ekzekutive,mosformimi i Ushtrisë së Kosovës gjatë ketij mandati, por edhe te mos hynë në procedurë çështja e Trepçës të cilin ata e konsiderojnë si të veten.Lista Sërbe,por edhe Beogradi për çdo ditë po krrokasin si gjelat së si kjo listë u ba shumë e fuqishme dhe së Qeveria e Kosovës nuk mund të bëjë asgje pa pëlqimin e saj.

Pra, me fjale tjera, kjo qeveri Harajdinaj është tmerrësisht e kapur apo e zapueme shumë keq nga Lista Sërbe.Kjo do të thotë së nëse Qeveria Harajdinaj nise sadopak te luajë bisht, t'i prekë gjërat e paprekshme për serbet, për te cilat janë marrë vesh,ajo menjëhër dhe fuqishëm do të hidhet në sulm fatal për ta rrëzuar qeverin.Dhe këtë mund ta bëjë pa asnjë problem,dhe;

3.Një rrezik poashtu i fuqishëm për rreximin e Qeversë Hajradinaj mund ti vijë edhe nga opozita.Është interesant së në këtë legjislaturë opozita
(LVV dhe LDK)është shumë e fuqieshme dhe mundet në çdo rast dhe në çdo kohe ta rrexojë Qdeverinë Harajdinaj,sepse është një opozitë shumë e madhe dhe e fuqishme.Mjaftonë që ky koalicion ti"vjedhe"ose ti kontrabandojë vetem nje ose dy deputët nga te pakenaqurit,gjë që është shumë e mundëshme dhe qeveria bie.Por nuk duhet lanë anash edhemetodat e ndryshme te sjelljës ne Parlament qe kane për ellim me ja nxi jeten kesaj qeverie.Zëra të këtill ka boll,bile këta zëra qysh tash po ndëgjohen pa fillu mire punën Qeveria dhe Parlamenti.
Dhe për ne fund?!!.

Këto janë svidat më të cilat mundë dhe do te ballafaqohët Qeveria Harajdinaj,të cilat janë të mundshme dhe vetem presin rastin e volitshëm për sulm frontal,si ndonjë stuhi e cila s'mund tendalet bash si hurrikanët që këto ditë po e sulmojnë Amerikën duke shkaterruar çdo gjë që gjenë paravehtës.
Një fjalë e popullit thotë rujna zot mos "kofsha në lëkurën e Ramush Harajdinaj".Ishalla i ndihmon Zoti,së prej robit nuk ka asgjë i cili këtë Qeveri mund ta rrexojë në çdo kohe dhe kur te dojë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test