Nuk bëhemi bashkë me ata që rrëzuan qeverinë Mustafa - Bota Sot
Nuk bëhemi bashkë me ata që rrëzuan qeverinë Mustafa

Politika

E martë, 22 maj 2018

Nuk bëhemi bashkë me ata që rrëzuan qeverinë Mustafa

Albulena Jahaj Nga Albulena Jahaj Më 19 qershor 2017 Në ora: 17:57
Zëvendësministrja e Zhvillimit Ekonomik Besa Zogaj-Gashi

Zëvendësministrja e Zhvillimit Ekonomik në qeverinë e kaluar, Besa Zogaj- Gashi, në një intervistë për “Bota sot” ka thënë le të qeverisin ata që u bënë bashkë pë ta rrëzuar qeverinë. 

Sipas Zogajt, analizat e bëra tregojnë që elektorati i LDK-së nuk pranon bashkëqeverisjen me PDK- në dhe për këtë ka pasur rënie.

Bota sot: LDK-ja si parti ka pësuar rënie ne vota, çka mendoni ju pse ka ardhur deri tek kjo?

 Besa Zogaj-Gashi: Ndaj LDK- së edhe bërë një luftë speciale kundër saj, edhe gjatë qeverisjes Mustafa, që nga dita e parë më protesta, gaz lotsjellës, bllokim të punës në parlamentin e Kosovës, sulmet ndaj ministrave dhe zëvendësministrave, por edhe përkundër kësaj ka dëshmuar stabilitet. Krahasuar me zgjedhjet e vitit 2014, LDK është në  rënie të vogël më rreth 2-3%.  LDK ka vendin e dytë, ndërkaq  është rritur VV, kjo i bie që humbëse  reale është PDK-ja. Gjithashtu nga analiza shihe se elektoral i LDK-së nuk e pranon bashkëqeverisjen me PDK dhe kjo ka ndikuar shumë në rënie.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të Marten në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot”)

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test