Nënkryetari i LDK-së flet për koalicionin me VV-në, ka një mesazh për Pacollin - Bota Sot
Nënkryetari i LDK-së flet për koalicionin me VV-në, ka një mesazh për Pacollin

Politika

E hënë, 23 korrik 2018

Nënkryetari i LDK-së flet për koalicionin me VV-në, ka një mesazh për Pacollin

Arbnore Zhushi Nga Arbnore Zhushi Më 13 gusht 2017 Në ora: 08:52
Krerët e LDK-së dhe ata të AKR-së

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, i ka dhënë afat prej 10 ditësh Lidhjes Demokratike të Kosovës, me të cilën është në koalicion dhe Lëvizjes Vetëvendosje, që ta bëjnë me dije nëse i kanë numrat për formimin e institucioneve.

Ai ka thënë se partia e tij nuk do të jetë bllokuese për formimin e institucioneve të reja të Kosovës.

Ndonëse në media deklarata e tij, u pa si një ultimatum, Pacolli ka thënë se ai nuk jep ultimatum, pasi, sipas tij, ultimatumin e vërtetë për zgjidhjen e krizës e përcakton ekonomia.

Ai ka kërkuar nga LDK dhe Vetëvendosje të formalizojnë marrëveshjen, e cila siç ka thënë ai, do t'i jepte fund krizës politike.

“Unë nuk bëjë ultimatum, ultimatumin e vërtetë për zgjidhjen e krizës e përcakton ekonomia: e përcaktojnë humbjet dhe dëmi ekonomik që po i shkaktohet Kosovës çdo ditë (vetëm deri tani 138 milionë euro më pak vetëm nga FMN).

Unë thjesht dua të shoh lëvizje politike nga LDK-ja dhe VV-ja që të formalizojnë marrëveshjen që do i jepte fund krizës politike kurse nga PAN-i sa më shpejtë të vijnë në seancë e mos ta vazhdojnë bllokadën”, ka deklaruar Pacolli.

Veliu: LDK-së nuk bën t’i jep ultimatum askush, me VV-në vendosim pas dështimit të PAN-it

Image
Agim Veliu

Për deklaratën e Behgjet Pacollit, ka komentuar nënkryetari i LDK-së Agim Veliu. Ky i fundit, ka thënë në një prononcim për gazetën “Bota sot”, se bisedat me Lëvizjen Vetëvendosje janë të kota, derisa koalicionit PAN t’i konsumohet e drejta e provës së parë për formimin e institucioneve.

“Ne jemi në pritje pasi ne nuk jemi një koalicion që mund të negociojmë me dikë kur tjetërkush e ka të drejtën e provës së parë. Derisa të mos konsumohet ajo e drejtë, bisedat tona janë veç të kota”, ka deklaruar nënkryetari i LDK-së.

Veliu ka ripërsëritur qëndrimin e partisë së tij, se LDK-së nuk mund t’i vendos askush ultimatum dhe se të tillat nuk kanë kuptim në politikë.

“Ne e kemi sqaruar deklaratën e Pacollit se LDK-së nuk bën t’i jep ultimatum askush, shko me këtë apo atë. Ultimatumet nuk kanë kuptim në politikë”, ka thënë Veliu për “Bota sot”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test