"Lista serbe është e dirigjuar nga Beogradi, do të mungojnë gjatë gjithë mandatit" - Bota Sot
"Lista serbe është e dirigjuar nga Beogradi, do të mungojnë gjatë gjithë mandatit"

Politika

E mërkurë, 18 korrik 2018

"Lista serbe është e dirigjuar nga Beogradi, do të mungojnë gjatë gjithë mandatit"

Nga: N.E Më: 19 shtator 2017 Në ora: 14:46
Lista serbe

Kanë kaluar 10 ditë që nga formimi i qeverisë së re të Kosovës. Ajo është votuar me 61 vota pro, asnjë kundër, një abstenim, pa prezencën e opozitës në sallë.

Votimit të qeverisë së re, i kishte pararirë një situatë jo e këndshme, vonesa e deputetëve të Listës serbe, të cilët nuk gjendeshin në Kosovë, por në Serbi në takim me Presidentin serb Aleksandër Vuçqin, kishte bërë që kandidati për kryeministër të mos i kishte votat e mjaftueshme për qeverinë e re.

Me ardhjen e deputetëve serbë, është bërë edhe votimi i qeverisë së  re.

Dje në mbledhjen e qeverisë, është votuar për programin qeverisës. Programi është miratuar, mirëpo ka qenë ministri serb i Bujqësisë, ai që ka abstenuar.

Sipas analistëve, kjo tregon se Lista serbe është mbi shtetin e Kosovës.

Analisti politik, Blerim Burjani, ka thënë për “Bota sot” se është e ditur që serbët janë të diregjuar nga Beogradi, madje si  dihet ata ndoshta paguhen edhe nga qeveria serbe.

Sipas Burjanit, serbët do të mungojnë gjatë gjithë mandatit qeverisës dhe që tani dihet se si do të funksionojë kjo qeveri.

Image
Blerim Burjani

“Kjo është e dijshme që  Lista serbe është  mbi shtetin e Kosovës dhe organet e saj, ata nuk e njohin shtetin. Pra,  janë  të  dirigjuar dhe punojnë për Serbinë në Kosovë,  madje si dihet se serbët e kësaj liste të paguhen edhe qeveria serbe. Mungesa e serbëve do të ndodhë gjatë gjithë  mandatin si në kuvend si në qevevri,  kjo tash më është e dijshme, se si do të funksonojë  kjo qeveri  vështirë shumë e ka”,  ka pohuar Burjani.

Ndryshe,  kuvendi i Kosovës  ka mbajtur vetëm në seancë menjëherë pas formimit të qeverisë, vetëm me praninë e opozitës./BS

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test