SOS: Të inkriminuarit larg Demarkacionit, “Zajednices" dhe dialogut me Serbinë - Bota Sot
SOS: Të inkriminuarit larg Demarkacionit, “Zajednices" dhe dialogut me Serbinë

Politika

E martë, 17 korrik 2018

SOS: Të inkriminuarit larg Demarkacionit, “Zajednices" dhe dialogut me Serbinë

Idriz Zeqiraj Nga Idriz Zeqiraj Më 22 shtator 2017 Në ora: 17:21
Treshja aktuale pushtetare fatale e Kosovës, Hashimi, Kadrija, Ramushi

Me arnimin e një Qeverie neveritëse, me sekserë e matrapazë, me përzierje të gjithfarë ujemi, u rihapën temat e nxehta e përvëluese për shqiptarët: Demarkacioni, "Zajednica" (e përdorim këtë term në origjinalin serb, sepse përkthimi i bërë në gjuhën shqipe, nuk është adekuat në përmbajtje), Dialogu me Serbinë.

Kërkesa e ligjshme e Bashkimit Evropian dhe SHBA-së, për të përmbyllur çështjet e mbetura pezull me fqinjtë sllavë, komentohen falsifikueshëm, gabueshëm dhe me cinizëm, deri në idiotësi. Dhe, janë pikërisht, ky soj, që e gatuan këtë çorbë të thartuar, disa me cytjen e Serbisë, ca të tjerë nga zori, meqë i kanë të hapura dosjet e krimeve dhe të tjerët, për karrierizëm të shfrenuar, të sëmurë.

Tani, kur rihapën çështjet e padefinuara, si Demarkacioni, "Zajednica" dhe Dialogun me Serbinë, në kupolë të shtetit dhe të pushtetit është trinomi tragjik: Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Ramush Haradinaj, të cilët, populli i akuzon: 1) Për përçarjen e popullit;  2) Për përçarjen e faktorit ushtarak; 3) Për sabotimin e luftës; 4) Për provokimet, rrahjet, maltretimet, kidnapimet, burgosjet, vrasjet e kundërshtarëve politikë, me qëllim të marrjes të pushtetit me dhunë; 5) Për reket, haraç masiv të dhunshëm, deri në përgjakje; 6) Për uzurpime të pasurive shoqërore e shtetërore; 7) Për korrupsion, hajni zyrtare; 8) Për privatizime e tenderime, me përfitime marramendëse; 9) Për protestat e mars-prillit 2004, të organizuara nga Serbia, me qëllim të decentralizimit, për të ardhur ke "Zajednica" e sotme; 10) Për marrëveshjet e fshehta me Malin e Zi dhe Serbinë, deri në tjetërsim  territori, falje tokash të parit dhe bërje hisedare të së dytës, për sundimin e Kosovës.  11) Për shpërdorim e vjedhje të dy Fondeve shumëmilionëshe të Mërgatës: Fondit "Vendlindja" thërret" dhe Fondit shtetëror "Tre përqindshi" (3%), pra, dhënia 3 %, nga shuma e rrogës mujore.

Treshja aktuale pushtetare fatale e Kosovës, Hashimi, Kadrija, Ramushi, janë nën hetime vendore dhe ndërkombëtare, për krimet e cituara më parë. Dosjet e tyre i posedon Serbia, UNMIK-u, KFOR-i, EULEX-i. Inkriminimi i tyre është faktik: a) Janë shumë qindra varre; b) Janë nënat, baballarët, motrat dhe vëllezërit, në zinë e përjetshme; c) Janë nuset e veja, të veshura në të zeza,fëmijtë jetimër, të përmallshëm dhe të përvajshëm, të Kosovës, që kërkojnë drejtësi, për bashkëshortët dhe baballarët e ekzekutuar, nga bandat e LPK-së, SHIK-u terrorist.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të Shtunën dhe të Dielën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot”)

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test