Studimet tregojnë se një vezë në ditë ndihmon fëmijët të zgjaten - Bota Sot
Studimet tregojnë se një vezë në ditë ndihmon fëmijët të zgjaten

Shëndetësia

E martë, 22 maj 2018

Studimet tregojnë se një vezë në ditë ndihmon fëmijët të zgjaten

Më: 19 qershor 2017 Në ora: 23:43
Ilustrim

E skuqur, e rrahur, sy , e zierë apo e pjekur, fëmijët duhet të hanë të paktën një vezë në ditë. Perveç vlerave ushyqese e mineraleve, fëmijët do të përfitojnë nga një centimetër më shumë nëse hanë rregullisht vezë. Studimi 6 mujor është publikuar së fundmi në revistën e specializuar Pediatrics. Sipas World Health Organization 155 milion fëmijë nën moshës 5 vjeçare janë më të shkurtër në krahasim me moshatarët që kanë një gjatësi normale. Kjo gjë ndodh kryesisht për shkak të kequshqyerjes dhe mungesës së vitaminave e lëndëve ushqyese në regjimin ushqimor të fëmijëve. 
Shkencëtarët morën në studim 163 fëmijë dhe u vu re se pas konusumit të vezëve çdo ditë, pas 6 muajsh rezultoi se këta fëmijë ishin zgjatur më shumë se fëmijët e tjerë. The British Nutrition Foundation rekomandon se fëmijët e vegjël duhet të njihen me shije të ndryshme dhe prindërit duhet të paurojnë regjimin e tyre ne mënyrë që vitaminat e mineralet t’i marrin nga burime të ndryshme bimore e shtazore.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test